Mladí nemají na vlastní bydlení

Ceny nemovitostí za poslední roky ve velkých městech vzrostly řádově o několik procent a jsou nedostupné zejména pro mladé ve věku 18 až 35 let. Ti to dávají za vinu investičním nákupům bytů, které ceny bydlení neúprosně šponují. Bydlení ve vlastním nebo nájmu, tj. osamostatnění od rodičů, je proto pro mnoho z nich zcela nereálná představa.

Ukazuje se, že na vlastní bydlení mladí lidé ve věku 18 až 35 let nedosáhne. Pokud bydlí ve svém, je to jen díky tomu, že dostali byt či dům v dědictví, případně darem od svých rodičů nebo jiných příbuzných. Nemalá část mladých si pak vlastní bydlení pořídila z peněz od svých blízkých. Problém s otázkou bydlení má zbývající třetina dotazovaných, která finanční pomoc rodiny nezískala. 

Pomůže snad stát?

Většina z nich dospěla k závěru, že by zodpovědnost za stav bytové situace měl převzít stát. Tito mladí by uvítali zejména dostatek obecního či státního bydlení, poskytování půjček na pořízení vlastního bydlení anebo příspěvky pro mladé rodiny s dětmi. Jejich nervozita je znát. Někteří z dotazovaných vyjádřili obavy o budoucnost a naznačili, že vnímají rozevírající se nůžky mezi sociálními vrstvami. Další pak otevřeně označili skupování bytů za spekulaci a nefér soutěž. Možnou další cestou, která se nabízí, je hypotéka. Právě klesající sazby a pestrá nabídka řešení tohoto problému nahrávají. Je to i vaše cesta? Obraťte se na nás!

Brno
Brno
Brno
Mánesova 3014/16
612 00
Brno