Chcete bydlet ve svém? K hypotéce máte u nás kousek

Trh s nemovitostmi je specifická oblast, kde svou roli hraje řada proměnných. Při odhadu jeho vývoje vaříme mnohdy takříkajíc z vody. Není těžké se splést a také se mnozí již spletli. Například loni. Ekonomové povětšinou předpovídali mj. pokles cen nemovitostí vlivem dopadu pandemie Covid-19. K tomu však nedošlo a my jsme tak byli svědky dalšího nárůstu cen v tomto segmentu, v uplynulém roce dokonce o necelých deset procent. Na co se můžeme letos připravit? Faktem je, že úrokové sazby hypoték jsou stále nízké, proto není dobré nákup nemovitosti odkládat. Je to i váš případ? Chcete mít své bydlení? Potřebujete hypotéku? Podívejte se, co vás čeká!

Loňský rok lze s klidem označit za rekordní. Může za to zejména značné refinancování hypotečních úvěrů, kdy jejich objem překročil 250 miliard korun. Banky v loňském roce snížily úrokové sazby. Pohybovaly se okolo dvou procent a míň. Letos se připravte na to, že jejich výše poroste. Tento trend můžeme očekávat kvůli zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB. Další vliv také bude mít vyšší zadlužení České republiky a růst atraktivity státních dluhopisů pro velké investory. Jakmile tito začnou kupovat více státních dluhopisů, dojde k tomu, že půjčí peníze i bankám a to právě na hypotéky, ovšem za vyšší úrok. Ty pak budou muset přistoupit ke zvyšování sazeb. A to pak rychle pocítíte vy na svých účtech i v hypotékách…

Jít do hypotéky? Ano, včas!

Možná jste to už sami zjistili: Banky jsou nyní při schvalování žádostí o hypotéku přísnější. Precizně mapují vaši schopnost úvěr z dlouhodobého hlediska splácet. Své o tom ví zejména ti žadatelé, kteří pracují oboru cestovního ruchu, pohostinství či kultury, na něž měl a má Covid-19 největší vliv a dopad. Dřívější parametry DTI a DSTI vypovídající o vašem případném stávajícím zadlužení má nyní naopak menší váhu. Na celorepublikové politické scéně pak lze očekávat, že kartami zamíchá zákon, který má ČNB umožnit, aby komerčním bankám přímo určovala některé podmínky pro poskytování úvěrů na bydlení. Tento zákon nyní čeká závěrečné schvalování, proto uvidíme, k čemu se poslanci přikloní.

Jste-li v oblasti hypoték již trochu víc znalí, víte, že ohledně LTV, tedy hodnoty nemovitosti, kterou jsou banky ochotné financovat úvěrem, panují rovněž mírnější poměry. Běžné jsou hypotéky s LTV 80 %, získat lze ale úvěr na bydlení s 90% LTV. Také stále platí, že čím více vlastních peněz do nákupu nemovitosti přímo vložíte, tím nižší bude vaše úroková sazba, tolik dobré zprávy. Špatnou zprávou je, že mnohé nemovitosti jsou nadhodnoceny. V žádaných městech a obcích neodpovídají odhadní ceny nemovitostí pro úvěrové řízení jejich dohodnuté kupní cenu. Pro banky je ale zásadní pro poskytnutí úvěru právě ona zástavní hodnota nemovitosti a ne její dohodnutá kupní cena. Dobrá adresa je prostě stále dobrá adresa, žádná „sleva“ se zde ani nadále nekoná. Poraďte se o ideální ceně u nás.

S čím počítat?

Nízké sazby vedou vás, žadatele o úvěr, k volbě delší fixace úvěrů. Mějte přitom však na paměti, že tak dochází ke zvýšení úrokové sazby. I s radou a pomocí ohledně tohoto rozhodnutí u nás můžete počítat. O žadatele o hypotéku je mezi našimi kolegy z řad hypotečních specialistů velká řež, což má za důsledek lepší podmínky pro vás. Dalším zajímavým rysem v roce 2021 je, že mnohé procesy se digitalizovaly, a vy tím ušetříte také tolik ceněný čas. Proto chcete-li bydlet ve svém, neotálejte. Okolnosti hrají pro vás.

Brno
Brno
Brno
Mánesova 3014/16
612 00
Brno